بلاگ

هر آنچه درباره دوچرخه باید بدانید

تاریخچه پیدایش دوچرخه مربوط به 2300 سال قبل از میلاد مسیح به دوران مصر باستان ، چین و هند باز می گردد .ابتدایی ترین طرح آن از دو طوقه چوبی ساخته شده بود که از پاها برای جلو رفتن استفاده می شد و به اسم سله ریفر و بعدها به نام اسب چوبی نامگذاری شد.  پس از مدتی این اسب های چوبی در فرانسه تکامل پیدا کردند و دارای دو چرخ شدند که با نوار مرکزی به هم متصل می شدند. شکل ظاهری دوچرخه های اولیه با ظاهر فعلی آن ها بسیار متفاوت بود و آن ها بدون رکاب تولید می شدند یعنی راننده برای پیدا کردن سرعت باید راه میرفت یا می دوید و پس از آن که سرعت مطلوب را بدست می آورد پای خود را بالا می گرفت تا دوچرخه حرکت کند.

در سال 1873 چیزی شبیه به زنجیرهای امروزی ساخته شد و در سال 1892 دوچرخه ها تقریبا ظاهر تکامل یافته ای پیدا کردند و هر سال تکنولوژی های زیادی به آن ها اضافه شد تا دوچرخه امروزی با تنوع زیاد پدیدار شدند. اختراع دوچرخه تاثیر بسزایی بر فرهنگ و پیشرفت صنعتی جوامع بشری گذاشت تا جایی که تولید آن نقش کلیدی در توسعه خودرو ایفا کرد.

امروزه دوچرخه ها جز پرطرفدارترین ، کم هزینه ترین و سازگار ترین وسایل نقلیه با محیط زیست در سراسر جهان به حساب می آیند که برای حمل و نقل یا به صورت ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند و مورد علاقه بسیاری از افراد در رده های سنی مختلف می باشند.

تاریخچه دوچرخه در ایران:

در دوران قاجاریه اولین دوچرخه توسط سفارت انگلیس وارد ایران شد اما مردم ذهنیتی در مورد این وسیله نداشتند و حتی عامل حرکت آن را  جن و پری می دانستند. اما کم کم به این وسیله علاقه پیدا کردند و در سال1324 اولین باشگاه دوچرخه سواری شکل گرفت و به تدریج در سال های بعدی انجمن دوچرخه سواری نیز تاسیس شد.

با توجه به این که تنوع در مدل های دوچرخه بسیار زیاد است و هر دوچرخه برای هر فرد و هر مسیری نمی تواند مناسب باشد پس با جدیت می توان گفت که انتخاب دوچرخه به دلیل برخورداری از ویژگی های فنی متعدد و تنوع محصولات در دسته بندی های مختلف ، کار بسیار سختی به حساب می آید و خرید شما نیازمند دانش فنی در این زمینه می باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات جامعی را گرداوری کنیم تا شما بتوانید قبل از خریدتان بهترین و آگاهانه ترین انتخاب را برحسب نیاز و توان مالی خود داشته باشید. با ما همراه باشید تا با اجزا و ویژگی های دوچرخه به خوبی آشنا شوید.

نکات مهم در انتخاب دوچرخه:

  • انتخاب دو چرخه بر حسب مسیر
  • اجزا و ویژگی های دوچرخه
  • سایز مناسب

در قسمت زیر هرکدام را به صورت جدا گانه به طور کامل توضیح داده ایم. قبل از خواندن توضیحات بهتر است ویدیویی که در این قسمت قرار دادیم زا به دقت ببینید به شما برای درک بهتر موضوع بسیار کمک میکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *